Новинні пустелі в Україні | II ітерація

Дата публікації: 21.01.2025
Новинні пустелі в Україні | II ітерація

Проблема новинних пустель — територій, де відсутня чи недостатньо розвинена локальна журналістика — має особливе значення для України, яка із 2022 року переживає наслідки повномасштабного вторгнення. Навесні 2024 року ми опублікували першу ітерацію нашого дослідження, де проаналізували медіаландшафт 11 прифронтових та прикордонних областей, найбільше постраждалих від військових дій. Це дослідження надало первинне уявлення про масштаб і специфіку новинних пустель у тих місцях, де інформаційний вакуум має суттєві соціальні й безпекові наслідки.

У другій ітерації дослідження ми розширили географію аналізу на всю територію України. Ми також переглянули попередні результати й удосконалили методологію. У першій хвилі, яка була скоріше оглядовою, дослідження базувалося на використанні стандартного підходу, який запозичили із західних досліджень. Проте, коли ми зважили на українські реалії війни, стало очевидним, що в таких умовах треба адаптувати класичні методи оцінки стану медіа. Особливої уваги вимагало врахування специфіки тимчасово окупованих територій (далі — ТОТ), де обмежений доступ до українських незалежних медіа.

Крім того, у другій частині дослідження ми провели інтерв’ю із представниками місцевих редакцій. Цей метод збору даних дав нам змогу перевірити наші попередні результати аналізу щодо структури медіаландшафту в різних регіонах країни, а також зрозуміти ймовірні причини виникнення новинних пустель.

«Дослідження “Новинні пустелі” створене за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Media Development Foundation і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу».

Команда дослідження

Оксана Буць

Дослідниця

Оксана Буць

Дослідниця
Соціологиня, випускниця бакалаврської програми Соціології УКУ та магістерської програми Соціології НаУКМА. 3 роки досвіду у дослідженнях для громадського сектору.

Поліна Липова

Дослідниця

Поліна Липова

Дослідниця
Випускниця магістерської програми Зв'язки з громадськістю, НаУКМА. Фахівчиня з якісних методів дослідження, 6 років досвіду роботи у менеджменті соціологічних досліджень

Євген Коген

Асистент дослідника

Євген Коген

Асистент дослідника
Випускник магістерської програми Історія філософії НаУКМА, з досвідом роботи в національних та регіональних медіа.

Наталя Федор

Асистентка дослідника

Наталя Федор

Асистентка дослідника
Соціологиня, випускниця бакалаврської програми Соціології УКУ.

Андрій Боборикін

Директор з розвитку