Media Development Foundation дослідив «новинні пустелі» у всіх областях в Україні та автономній республіці Крим. У 138 районах та містах Київ і Севастополь знайшли 1434 редакції. З них 157 медіа можна вважати незалежними за методологією дослідження.
З усіх проаналізованих районів лише 23% визначили як інформаційно «здорові». Деокуповані райони показали найвищий рівень «здоров’я», порівнюючи з окупованими та підконтрольними районами.
Кількість усіх «здорових» та «частково здорових» деокупованих районів на 20% більша за кількість таких же підконтрольних районів і на 46% більша за число всіх окупованих районів із таким же рівнем «здоров’я».
Така ситуація може бути пов’язана з посиленою увагою української та міжнародної спільноти до звільнених територій. Також навколо деокупованих територій формується публічний дискурс. Через локальні медіа держава намагається створити умови для реінтеграції нещодавно звільнених територій в єдиний український інформаційний простір і блокувати вплив Росії.
У фіналі дослідження мапа новинних пустель показала, що існують певні групування районів, кластери, залежно від їхнього «рівня здоров’я». Майже всі кластери, які об’єднують «здорові» райони, обумовлені географічним розташуванням обласних центрів у них. І навпаки: деякі «не здорові» райони розташовані між обласними центрами і здебільшого поєднані між собою.
Нагадаємо, у 2024 році MDF почав досліджувати «новинні пустелі» в Україні. У першій ітерації дослідження проаналізували 11 прифронтових регіонів України. Найменше «здорових регіонів» виявили у Луганській та Дніпропетровській. Зважаючи на ці висновки, MDF допоміг запустити два медіа у Дніпрі на програмі Local Media Relaunch Initiave.
MDF досліджує «новинні пустелі», щоб ідентифікувати райони, де ситуація з місцевими медіа може призвести до виникнення новинних пустель. Що, своєю чергою, може зашкодити демократичному розвитку країни.
«Дослідження “Новинні пустелі” створене за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Media Development Foundation і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу».