Складніший за попередній: як медіа оцінили 2024 рік

Media Development Foundarion дослідив «Стан регіональних медіа в Україні 2025». Аналіз проведений на основі 60 анкет, які заповнили незалежні локальні медіа з різних регіонів України, а також 11 глибинних інтерв’ю. Додатково ми перевірили висновки та зібрали інтерпретації даних від чотирьох експертів — із менеджменту, контенту та дистрибуції в медіа, а також щодо HR-процесів.

Опитування показало, що основні виклики для незалежних медіа за 3 роки повномасштабного вторгнення залишаються незмінними. Проте їх наслідки більш відчутні. Загалом медіа оцінили 2024 рік як складніший, ніж попередній.

У 2024 році в середньому медіа писали на 2 грантові заявки більше, проте грошей більше не стало. Це говорить про зменшення успішності в отриманні донорської підтримки. Вона все ще складає понад 80% серед усіх надходжень. Водночас читацька підтримка не виправдала очікувань редакцій.

Найбільше редакції шукають:

  • журналістів/-ок,
  • менеджерів/-ок з продажів,
  • SEO-спеціалістів/-ок,
  • та SMM-менеджерів/-ок.

Загалом протягом 2024 року з 60 опитаних медіа пішов/-ла 131 працівник/-ця. Натомість прийшло 144 працівники/-ці.

Редакції сильніше відчули вплив мобілізації, ніж у 2023 році. Командам складно знайти заміну унікальним спеціалістам, особливо, якщо вони мали широкий функціонал обов’язків. Наприклад, через мобілізацію головного редактора одна редакція розподілила обовʼязки між іншими працівниками, що збільшило навантаження на них.

Дефіцит коштів та нестача працівників/-ць впливає на контентне наповнення медіа. Зросла кількість передруків і рерайтів. Це пов’язано із бажанням редакцій зберегти операційне навантаження, попри зменшення команд.

Telegram втратив першість у платформах дистрибуції. У 2024 році медіа більше використовували Facebook. Найбажанішою аудиторією залишається молодь, підприємці та переселенці.

Дослідження створене за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Media Development Foundation і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.