У звіті проаналізовано поточну ситуацію та прогнози щодо того, як заморозка фінансової підтримки від уряду США вплине на українські регіональні редакції
Резюме
Загальна ситуація | Медіасектор України демонструє критичну залежність від фінансування донорів США, що створює системні ризики для його стабільності. Найбільш вразливими є регіональні медіа, особливо у прифронтових областях Сходу та Півдня, де можливості залучення альтернативного фінансування суттєво обмежені через слабку економічну активність та складну безпекову ситуацію.
|
Прогнози | Переважна більшість редакцій оцінюють ситуацію як негативну, хоча й бачать можливості для виходу з кризи у 90-денному періоді. Головне занепокоєння викликає не стільки короткострокове призупинення фінансування, скільки довгострокова перспектива. Існують сумніви щодо відновлення фінансування від фондів США після тримісячного періоду. При цьому очікування щодо швидкої допомоги з боку європейських донорів виглядають малоймовірними, зокрема через бюрократичні особливості ЄС та значно меншу очікувану пропозицію фінансування. Крім цього, представники медіасектору побоюються загального зниження донорської допомоги від будь-яких міжнародних партнерств.
|
Зміни в контенті | Очікується суттєве звуження різноманітності контенту локальних медіа. Імовірно — видання будуть зосереджуватись лише на основних і критичних інформаційних матеріалах. Прогнозується загальне зменшення кількості публікацій, що може призвести до зниження якості висвітлення місцевих подій, проблем громад та окремих вразливих груп населення.
|
Операційні зміни | Редакції планують оптимізацію операційних витрат, економлячи на додаткових робочих інструментах або програмному забезпеченні. В окремих випадках розглядається закриття фізичних офісів. Ці зміни можуть негативно вплинути на технічні можливості редакцій та роботу команди.
|
Кадрові зміни | Поки що медіа намагаються зберегти основні команди, проте частина — вже прогнозує або навіть впроваджує скорочення, очікується також відмова від послуг фрілансерів та зменшення заробітних плат. Втім, навіть якщо масові скорочення не почнуться найближчим часом, існує ризик відтоку кваліфікованих кадрів через фінансову нестабільність та зниження мотивації команд.
|
Вплив на демократію | Ослаблення локальних редакцій може призвести до критичного зниження рівня поінформованості громад, особливо там де медіа, в основному, фінансувалися американськими фондами чи їх грантерами. За відсутності рекламного ринку через низьку активність бізнесу, на медіаорганізації чекає зменшення потужностей або закриття. Це створює загрозу для демократичних процесів на місцевому рівні, послаблює громадський контроль за владою та може сприяти поширенню дезінформації.
|
Вступ
25 січня 2025 року наказом державного секретаря США Марко Рубіо були повністю призупинені програми підтримки від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) на 90 днів, включно з підтримкою України. Хоча зменшення донорського фінансування загалом було прогнозованим, ніхто не очікував такого раптового й повного припинення – це стало своєрідним «Чорним лебедем» (тобто рідкісна, непередбачувана подія з масштабними наслідками) для українського медіасектору.
Відтак, це рішення мало серйозний вплив на велику когорту українських регіональних медіа – вони тимчасово втратили грантове фінансування з програм зовнішньої допомоги США. Це може означати не лише скорочення персоналу та затримку зарплат, але й повне припинення роботи незалежних редакцій, особливо в районах поблизу лінії фронту, де можливості залучення місцевої реклами чи підтримки від бізнесу (а тим паче, від читачів) вкрай обмежені через складну економічну ситуацію.
Опитування журналістів, проведене Інститутом масової інформації (27 січня – 2 лютого 2025 р.) виявило тривожну тенденцію: майже 60% опитаних прогнозують руйнівні наслідки після припинення американської донорської допомоги, що може призвести до згортання діяльності численних редакцій. Аналіз демонструє критичну залежність українських медіа від грантової підтримки США: у разі відсутності донорського фінансування протягом шести місяців третина опитаних редакцій заявили про можливе закриття, а через рік без підтримки США ця цифра зростає до 51%.
Для поглибленого аналізу впливу цієї ситуації саме на регіональні медіа відділ досліджень Media Development Foundation провів цільове опитування. Ми фокусувалися саме на перспективі керівників, які приймають стратегічні рішення в регіональних редакціях. Зокрема ми опитали 42 топ-менеджерів локальних медіа. Це опитування здійснювалося як додатковий компонент до щорічного дослідження Стан регіональних медіа в Україні 2025, яке буде опубліковане в березні цього року (минулорічний звіт за посиланням), за допомогою напівструктурованої онлайн-анкети.
Цей звіт представляє результати дослідження щодо потенційних наслідків призупинення фінансування з грантових програм підтримки уряду США для локальних редакцій з різних регіонів України.
Масштаб впливу
Пауза у грантовому фінансуванні зі США створює значний тиск на медійний сектор України. Особливо вразливими можуть стати саме локальні та гіперлокальні редакції. За період повномасштабної війни способи заробітку локальних медіа значно скоротилися через закриття місцевих бізнесів та масштабну внутрішню й зовнішню міграцію населення. Тож за останні роки найбільш визначальною для регіональних редакцій стала саме донорська підтримка — приблизно половину фінансових надходжень вони отримували від грантодавців. Відтак:
- Опитані медіа вказали, що протягом 2024 року частка їхнього фінансування з програм США становила в середньому 44% від загальних надходжень редакцій.
- У свою чергу, частка американської міжнародної допомоги становила 49% від усіх донорських грантів, які вигравали редакції.
Частка міжнародної допомоги США від всіх надходжень медіа, %
Частка міжнародної допомоги США від всіх донорських надходжень медіа, %
У січні цього року 64% опитаних регіональних медіа отримали повідомлення про призупинення фінансування своїх проєктів (або інституційної підтримки) на 3 місяці від американських донорів, які підпали під дію президентського указу про міжнародну допомогу США.
Призупинення грантового фінансування з проєктів міжнародної допомоги США на 3 місяці, %
Оцінка наслідків
Загальний ефект від тимчасового припинення фінансування оцінюється редакціями переважно негативно. 88% опитаних редакцій характеризують ситуацію як негативну, але з можливістю знайти вихід. Станом на сьогодні ми точно знаємо про одну редакцію (4%), яка вже зазнала серйозних наслідків, тому керівництво так скоро мусило скоротити штат працівників. Лише 8% медіа оцінюють ситуацію нейтрально, оскільки вони мають ресурси для заміщення втраченого фінансування з інших джерел.
Ймовірний ефект призупинення фінансування з програм американських донорів на локальні редакції (протягом 3 місяців)
Спостерігається чіткий зв’язок між часткою американського фінансування та очікуваним негативним ефектом. Медіа з більшою часткою грантів США у бюджеті (>60%) очікують серйозніших операційних наслідків і висловлюють глибше занепокоєння щодо довгострокової стійкості.
Проте навіть редакції з меншою часткою американського фінансування висловлюють занепокоєння загальною тенденцією скорочення грантової підтримки для українських ініціатив.
В момент замороження фінансування від USAID у нас було всього два невеликих проєкти, закриття яких наразі несуттєво позначилося на редакції. Однак, ми були в очікування нових великих проєктів з весни, а також активно подавалися на нові конкурси. У довгій перспективі ми ризикуємо зупинитися в розвитку.
Медіамережка з Заходу
Опитані медіаменеджери більше стурбовані довгостроковою перспективою, ніж 3-місячним призупиненням грантового фінансування. Вони переважно схильні думати, що тимчасові економічні труднощі “можна пережити”, але вони не впевнені в тому, що американську підтримку буде відновлено через 90 днів.
Головне питання навіть не в 3 місяцях, їх ще можна пережити. Мене більше лякає довготермінова ситуація.
Редакція з Півдня
Не дуже то і сподіваємося, що через 90 днів фінансування відновиться. Подальші рішення та дії будуємо виходячи із цього.
Редакція з Заходу
На додачу, відчувається невизначеність щодо майбутніх моделей міжнародної підтримки в цілому. На думку одного керівника редакції, пауза у діяльності USAID відображає ширші політичні трансформації у США. Паралельно спостерігається посилення консервативних тенденцій у деяких країнах Європейського Союзу, що може вплинути на пріоритети донорської підтримки. Також, розглядаючи ЄС як альтернативне джерело фінансування, варто враховувати процедури прийняття рішень, що ускладнюють швидке розгортання нових програм фінансування, які могли б системно замінити підтримку із США.
Вищезазначені дані свідчать про залежне становище української журналістики від іноземних донорів. Наприклад, звернемося до більш ранніх досліджень MDF, таких як Донорська дилема, за результатами якого бачимо, що місцеві медіа в Україні зіткнулися з критичною залежністю від донорської підтримки. Повномасштабне вторгнення призвело до суттєвого скорочення рекламного ринку, відновлення якого відбувається вкрай повільно. Можливості читацької підтримки також обмежені, оскільки більшість благодійних внесків українців спрямовуються на оборонні потреби. За таких умов різке скорочення донорської підтримки створює серйозну загрозу для подальшого функціонування локальних медіа.
Операційні зміни
В умовах різкої зміни фінансової ситуації редакції намагаються зберегти базову операційну спроможність, жертвуючи передусім додатковими активностями та журналістськими форматами.
Для того, щоб оптимізувати витрати, перш за все, редакції будуть відмовлятися від певних форматів контенту — про це повідомили 71% опитаних медіаменеджерів. Це свідчить про пріоритезацію найбільш ефективних форматів та відмову від експериментальних чи ресурсномістких проєктів. Крім звуження різновидів контенту, прогнозують й зменшення кількості матеріалів для публікації — зазначили 58% редакцій.
63% планують зменшити додаткові витрати на підтримку роботи команди. Дещо менша частка (46%) скоротить бюджети на програмне забезпечення та підписки на технічні інструменти. Найбільш радикальний крок — закриття фізичних офісів — поки що планують лише 8%, тобто 2 редакції.
Операційні зміни в редакціях через зупинку міжнародної підтримки США (у наступні 3 місяці)
Кадрові рішення
Аналіз демонструє, що локальні редакції прагнуть притримуватися стратегії максимального збереження своїх основних команд.
Керівництво редакцій у першу чергу відмовиться від послуг фрілансерів — про це сказали 67% опитаних. Проте зменшення заробітних плат та гонорарів має дуже високу ймовірність (також 67% респондентів про це зазначили).
Скорочення штатних працівників на найближчий час передбачають 38% редакцій. І хоча більшість намагається зберегти ключових спеціалістів навіть в умовах фінансових обмежень, значна частина медіаменеджерів розглядають звільнення як можливий варіант розвитку подій.
Критичний показник — повне зупинення роботи редакції протягом наступних 3 місяців — становить 4%, тобто так оцінює потенційні наслідки лише одна редакція. Це свідчить про готовність українських локальних медіа працювати навіть попри вкрай несприятливі обставини. Однак ця статистика може змінитися, якщо економічні обмеження триватимуть довше запланованих 90 днів.
Кадрові зміни в редакціях через зупинку міжнародної підтримки США (у наступні 3 місяці)
Психологічний вплив
Дослідження виявило значний вплив фінансової нестабільності на психологічний стан працівників медіа. 79% редакцій безпосередньо відзначають демотивацію команд, проте якісний аналіз коментарів респондентів вказує на ще глибші проблеми.
Ключовим фактором стресу є невизначеність довгострокових перспектив. Навіть редакції, які зберігають операційну спроможність, стикаються з серйозними викликами у підтримці мотивації співробітників.
Особливе занепокоєння викликає те, що психологічна напруга може призвести до відтоку кваліфікованих кадрів, які шукатимуть більш стабільні можливості працевлаштування. Це створює довгострокові ризики для якості журналістики та спроможності медіа виконувати свою суспільну функцію.
Регіональний розподіл
Найбільш критична ситуація склалася в медіаландшафті Сходу та Півдня України, де найвища концентрація видань із часткою донорського фінансування США понад 60%. Це особливо важливо, враховуючи, що більшість цих медіа працюють у прифронтових регіонах, де альтернативні джерела фінансування обмежені через слабку економічну активність та складну демографічну ситуацію.
Медіа на Сході України мають найбільшу частку фінансування від американських донорів — в середньому 77% від усіх надходжень. Це ж може бути причиною їхньої найвищої вразливості до ситуації із заморожуванням міжнародної допомоги США. Потенційний ефект ці редакції констатують як негативний або дуже негативний. Виходячи із цієї ситуації керівництво східних редакцій частіше за інші регіональні медіа розглядає серйозні кадрові зміни такі як зменшення зарплати для своїх працівників, скорочення штату, відмова від залучення фрілансерів. Також майже всі опитані східні медіа говорять про вкрай слабкий рівень мотивації команди через відчуття нестабільності.
Тим часом, південні редакції також мають досить високий рівень вразливості до ситуації, яка склалася. Частка американських грантів за 2024 рік в цих медіа складала в середньому 45% від усіх надходжень. Хоча керівники цих видань не передбачають серйозних скорочень персоналу найближчим часом, все ж, за їхніми словами, їм доведеться оптимізувати бюджети на команду (в тому числі зменшити заробітну плату) та додаткові витрати.
Висновки
Замороження зовнішньої допомоги США створило критичну ситуацію для українського медіасектору, особливо для регіональних видань. Редакції змушені впроваджувати жорсткі заходи економії та скорочувати кваліфікованих журналістів, що впливає на якість та кількість контенту, операційну спроможність та кадрову політику. Найбільше занепокоєння викликає те, що поточна криза може мати довгострокові наслідки, які вийдуть далеко за межі тримісячного періоду призупинення фінансування. Локальна незалежна журналістика ризикує втратити унікальну експертизу здобуту за ці 3 роки війни, і повернутися до спрощених форматів.
Ситуація демонструє необхідність термінової диверсифікації джерел фінансування локальних медіа та розробки більш стійких бізнес-моделей. Без належної підтримки ослаблення регіональних редакцій може призвести до інформаційного вакууму в громадах та послаблення демократичних процесів на місцевому рівні, що особливо небезпечно в умовах війни та активної російської пропаганди.
Рекомендації
Рекомендації для донорських організацій та організацій в сфері розвитку незалежних медіа
Розширити джерела фінансування локальних медіа
- Адвокатувати за включення підтримки медіа в головні програми допомоги та відбудови України.
- Активізувати пошук нових міжнародних та приватних донорів та партнерів для стабілізації фінансового індустрії незалежних медіа в Україні.
- Впроваджувати механізми ко-фінансування, щоб об’єднати ресурси кількох фондів і зменшити залежність від великих донорів.
- Розвивати краудфандинг та благодійні внески від локальних громад, підвищуючи взаємодію між редакцією та аудиторією.
Створити консолідований фонд для підтримки незалежних локальних медіа
- Об’єднати ресурси декількох донорів у єдиному фонді, що гнучко розподіляє фінансування між різними локальними редакціями.
- Запровадити незалежний механізм експертної оцінки, прозорі процедури відбору і чіткі критерії надання допомоги.
Фокусуватися на інституційні підтримці редакцій
- Переорієнтувати фінансування з короткострокових проєктів на покриття операційних витрат, зарплат і розвитку інфраструктури.
- Надавати редакціям гнучкість самостійно визначати пріоритети у витратах, зважаючи на власну стратегію та локальний контекст.
- Передбачати вимогу стратегічного планування, аби медіа розвивали бізнес-модель та диверсифікували доходи.
Інвестувати у програми залучення читачів та маркетинг незалежних медіа
- Стимулювати розвиток платних підписок, членських програм, краудфандингу й добровільних внесків, щоб зменшити залежність від грантових коштів.
- Підтримувати маркетингові ініціативи, спрямовані на формування лояльної аудиторії та посилення бренду незалежних локальних медіа.
- Надавати консультації та тренінги з побудови стратегій продажів, фандрейзингу та комунікації з потенційними передплатниками.
Рекомендації для незалежних локальних медіа
Незалежним медіа необхідно термінове впровадження комплексу заходів для підтримки життєздатності їх ключових процесів.
В менеджменті якості є такий підхід до кризи, як план коригуючої дії, коли потрібно натиснути на “червону кнопку”, та відновити контроль над процесом. Медіаменеджерам слід дійсно зупинитися і дуже критично подивитися на ситуацію.
Якщо в медіа немає надійних джерел монетизації, то варто оцінити збитки і заморозити все, що не стосується основної робочої бізнес моделі, якою б вона не була, грантовою чи комерційною.
Наразі зберігається тенденція продовження проектів локальними медіа, навіть після повідомлення про те, що фінансування не буде відновлене. Це добрий тест на те, чи медіа справді займалися журналістикою і формували в аудиторії повноцінну картину дня. Наразі не спостерігається масового припиняли проектів, тобто більшість редакцій, все ж, працювали і продовжують працювати на благо громад. Втім, продовжувати виконувати проекти за які редакції не заплатять в кінцевому результаті — хибна стратегія. Цю кризу буде складно “перечекати”, тож медіа варто розглянути варіант згортати проекти, що залишились без фінансування.
Тож, наразі рекомендується глибока критична оцінка поточної ситуації, розглянути варіант тимчасового припинення співпраці з тими працівниками, яких медіа вже не може утримувати, стабілізація команди, і тільки потім — пошук шляхів виходу з кризи.