Media Development Foundation почав досліджувати «Новинні пустелі» в Україні. Наразі проаналізували 11 областей: прифронтові, деокуповані та тимчасово окуповані. В цих областях дослідники знайшли 879 редакцій, які точно функціонують на сьогодні. У середньому на одну область припадає 60-70 редакцій, що працюють. З них 10 або менше такі, які можна вважати незалежними.
Метою дослідження було отримання інформації про райони, де ситуація з місцевими медіа може призвести до виникнення новинних пустель. Що, своєю чергою, може зашкодити демократичному розвитку країни.
Основні висновки
Найбільше незалежних редакцій знайшли у Харківській та Донецькій областях — 14 та 13 відповідно. Водночас Харківський район із 7 незалежними редакціями — найздоровіший район із тих, які дослідили. Найменше незалежних редакцій розташовані в Луганській і Дніпропетровській областях — 3 та 7 відповідно.
Райони з обласними центрами завжди здорові. У кожному з обласних центрів є щонайменше одна незалежна редакція — регіональна філія «Суспільного» разом із «Українським радіо». Згідно з методологією дослідження, вони відповідають критеріям якісних та професійних медіа — є незалежними та задовольняють більшість критичних інформаційних потреб.
Водночас багато громад у країні не отримують перевіреної та незалежної інформації про себе. Зокрема медіа, що покривають райони без своїх видань, дуже часто цитують лише офіційні джерела (міську владу, військові адміністрації, поліцію, прокуратуру).
Попри це, статус новинної пустелі не означає, що її мешканці нічого не знають про свій район/регіон/місто. Багато інформації надходить зі сторінок друзів і знайомих у соцмережах. У випадку України — місцевих Telegram-каналів, які дають інформацію.
Дослідження створене за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Media Development Foundation і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.