Фінансове забезпечення онлайн-медіа в Україні: зарплати та тенденції

Дата публікації: 01.08.2024
Фінансове забезпечення онлайн-медіа в Україні: зарплати та тенденції

Media Development Foundation проаналізував фінансове забезпечення медіа, включно з найменшими та найбільшими заробітними платами.

Аналіз моделей фінансового забезпечення редакцій та тенденцій показав, що для невеликих та середніх редакцій на центральному та регіональному рівнях найбільшими викликами є забезпечення оплати праці своїх співробітників, а також криза кадрів, пов`язана з виїздом спеціалістів, мобілізацією та низькими зарплатами, зокрема в регіональних редакціях.

Основні тенденції: 

  • Ключовими джерелами фінансового забезпечення медіа минулого року стали донорська та читацька підтримка, а також рекламні публікації.
  • Після повномасштабного вторгнення для більшості опитаних медіа гранти стали основними джерелами фінансування. Близько 76% регіональних медіа мають від 70 до 100 відсотків донорського фінансування у своїх моделях.
  • Для медіаорганізацій донорська допомога стала як можливістю, так і випробуванням в умовах війни. Зараз деякі редакції відзначають, що вони працюють у режимі «війна за фінансування». Це призводить також і до додаткового навантаження на команди.
  • Є тенденція до того, що журналісти/-ки на стрічках новин мають найменші оплати праці, «універсальні бійці», розслідувачі/-ки та воєнні репортери/-ки на національному рівні мають вищі оплати праці.
  • Фрилансери в медіа можуть заробляти 3-4 тисячі гривень за виконання одного завдання: фотографії з місця подій, розшифровку аудіо, короткий репортаж або ж повноцінний матеріал невеликої складності. Однак деякі редакції повідомляють, що можуть запропонувати навіть більшу оплату — 5, 8, 10 або ж навіть 15 тис. грн. 

Зазначені ризики будуть у центрі уваги більшості незалежних редакцій, від реагування на них залежатимуть фінансові трансформації ринку незалежних онлайн-медіа у 2024 році.

Команда дослідження

Оксана Буць

Дослідниця

Оксана Буць

Дослідниця
Соціологиня, випускниця бакалаврської програми Соціології УКУ та магістерської програми Соціології НаУКМА. 3 роки досвіду у дослідженнях для громадського сектору.

Марта Пугач

Дослідниця

Євген Коген

Асистент дослідника

Євген Коген

Асистент дослідника
Випускник магістерської програми Історія філософії НаУКМА, з досвідом роботи в національних та регіональних медіа.

Наталя Федор

Асистентка дослідника

Наталя Федор

Асистентка дослідника
Соціологиня, випускниця бакалаврської програми Соціології УКУ.